Hľadáte najlacnejšiu letenku?

Bangladéš Sixty Dome Mosque

Letenka Bangladéš Sixty Dome Mosque


Sixty Dome Mosque (Shait Gambuj Mosque) is one of the most remarkable archaeological and tourist sites in Bangladesh. It is located in the city of Bagerhat, which used to be a part of the larger historic region of Bengal in South Asia. The mosque has been declared a UNESCO World Heritage Site, and it is a true masterpiece of Muslim art and architecture.

The mosque dates back to the 15th century and was built during the reign of Sultanate of Bengal, a powerful Muslim dynasty that ruled over the region from the early 14th until the mid-16th century. It was constructed under the supervision of a Turkish saint named Ulugh Khan Jahan, who was a prominent figure in the court of Sultan Nasiruddin Mahmud Shah, the ruler of the Sultanate of Bengal.

The mosque is called Sixty Dome Mosque because of its sixty domes that cover the entire prayer hall. The mosque also has an impressive number of pillars, which amounted to eighty-one in total, and the use of brick and terracotta ornamentation is quite impressive. The mosque has a rectangular shape and measures about sixty meters in length and around two-thirds of that in width.

The mosque's exterior is decorated with beautiful and intricate terracotta patterns. The interior is also elaborately decorated with stone carvings, floral motifs, and calligraphy. The prayer hall is impressive in its size and grandeur, and visitors are often struck by the feeling of awe and spirituality when walking through its corridors.

The Sixty Dome Mosque is a true testament to the rich cultural heritage of Bangladesh and the Islamic world. It is a place of historical, architectural, and religious significance, and it attracts visitors from all over the world who come to admire its beauty and learn about its history. It is definitely worth a visit for anyone who wants to delve into the fascinating history and culture of South Asia.

To get to the Sixty Dome Mosque, one can fly into Bangladesh's capital, Dhaka, and then take a domestic flight to Jessore or Khulna, from where Bagerhat is easily reachable by road or by boat. Visitors must be dressed appropriately as it is a religious site, and a small fee is required to enter.


Najčastejšie otázky a odpovede Bangladéš Sixty Dome Mosque


Najčastejšie otázky a odpovede o Sixty Dome Mosque v Bangladéši:

1. Čo je Sixty Dome Mosque?
Sixty Dome Mosque, tiež známa ako Shat Gombuj Masjid, je jednou z najstarších a najväčších mešít na svete, nachádzajúca sa v Bagerhate v Bangladéši.

2. Koľko stoja vstupenky do Sixty Dome Mosque?
Vstup do Sixty Dome Mosque je bezplatný. Nevyžaduje sa žiadna vstupenka alebo poplatok.

3. Ktorá je najlepšia doba na návštevu Sixty Dome Mosque?
Najlepšou dobou na návštevu Sixty Dome Mosque je počas suchého obdobia v Bangladéši, ktoré je zvyčajne od novembra do marca. Tieto mesiace ponúkajú príjemné teploty a minimálny výskyt dažďa.

4. Koľko času je potrebné na prehliadku Sixty Dome Mosque?
Prehliadka Sixty Dome Mosque zvyčajne trvá približne 30 až 45 minút, v závislosti od záujmu návštevníka.

5. Je možné vojsť do Sixty Dome Mosque bez návštevných hodín?
Nie, Sixty Dome Mosque má stanovené návštevné hodiny a návštevníci môžu vojsť do mešity iba počas týchto hodín.

6. Odkiaľ môžem získať informácie o organizovaných prehliadkach Sixty Dome Mosque?
Informácie o organizovaných prehliadkach Sixty Dome Mosque môžete získať na oficiálnej webovej stránke mešity alebo od miestnych turistických sprievodcov.

7. Je potrebné dodržiavať nejaké špeciálne kultúrne alebo náboženské zvyklosti pri návšteve Sixty Dome Mosque?
Áno, pri návšteve Sixty Dome Mosque sa od návštevníkov očakáva, že budú rešpektovať kultúrne a náboženské zvyklosti. Patria sem napríklad skromný odev, odstránenie topánok pred vstupom do mešity a rešpektovanie modlitebných rituálov.

8. Je fotografovanie povolené vo vnútri Sixty Dome Mosque?
Fotografovanie vo vnútri Sixty Dome Mosque je povolené, avšak nie vo všetkých častiach mešity. Pred vstupom by ste mali skontrolovať pravidlá týkajúce sa fotografovania.

9. Ako sa dostanem do Sixty Dome Mosque?
Najlepším spôsobom, ako sa dostať do Sixty Dome Mosque, je cestovanie do mesta Bagerhate v Bangladéši. Mesto je dostupné autobusom, vlakom alebo súkromným autom. Od centra mesta je mešita vzdialená len krátkou pešou prechádzkou.

10. Aké sú hlavné atrakcie v blízkosti Sixty Dome Mosque?
Okrem Sixty Dome Mosque sa v blízkosti nachádzajú aj ďalšie historické pamiatky, ako napríklad Jora Shat Gombuj Mosque, Khan Jahan Ali Mosque a Bagerhate Historical Mosque City. K dispozícii sú tiež tradičné rikšové jazdy a miestne trhy.


Dovolenka Bangladéš Sixty Dome Mosque


Bangladéš je krajina bohatá na kultúru, históriu a nádherné pamiatky. Medzi jednú z najimpozantnejších a najznámejších pamiatok patrí Sixty Dome Mosque (Mezquita de Sesenta Domo), ktorá sa nachádza v meste Bagerhat. Táto mešita je považovaná za jednu z najväčších a najkrajších mešít v celej južnej Ázii a je zapísaná v Svetovom dedičstve UNESCO.

Sixty Dome Mosque je postavená v období pána Ulug Khana, ktorý bol vládcom Bengal Sultanátu. Jej vznik sa datuje do 15. storočia a stavba trvala približne 20 rokov. Grófovia zo mesta Bagerhat a okolitých obcí zobrali na seba zodpovednosť za výstavbu tejto majestátnej mešity.

Mešita je postavená z červených tehál a vápenného vápna, ktoré boli prevážané zo vzdialenými miestami. Jej architektonický štýl je kombináciou moslimského a hindského dizajnu, čo dodáva mešite jedinečný a nádherný vzhľad. Sixty Dome Mosque je známa svojimi zakrivenými oblúkmi, šesťdesiatimi kupolami a množstvom minaretov.

Vnútro mešity je rovnako ohromujúce ako vonkajšok. Návštevníci narazia na prekrásne vzory a dekorácie vyrezané do tehál, ako aj na klenby a množstvo slávnostných miest. Oltár je zdobený ručne maľovanými a vyrezávanými vzormi, ktoré majú náboženský a historický význam.

Okrem architektúry a výzdoby je Sixty Dome Mosque obklopená zeleňou a je situovaná v blízkosti rieky. Toto miesto ponúka jedinečnú atmosféru pokoja a duchovnosti. Mnohí návštevníci sa sem prídu modliť, relaxovať alebo iba obdivovať krásu tohto miesta.

Ak plánujete navštíviť Bangladéš, určite si nenechajte ujsť Sixty Dome Mosque. Jej architektúra a históriečeské a kultúrne dedičstvo, ktoré odráža, vám poskytnú neuveriteľný zážitok. Spoznáte krásu bangladéšskej kultúry a histórie a môžete si vychutnať pokoj a oddych v srdci tejto úžasnej pamiatky.


Počasie Bangladéš Sixty Dome Mosque


Bangladéš je krajina ležiaca v juhovýchodnej Ázii, známa svojou bohatou kultúrou a históriou. Jedným z najznámejších historických pamiatok v Bangladéši je Mešita Sixty Dome, tiež známa ako Shat Gombuj Masjid alebo Saith Gunbad Masjid. Okrem svojej veľkoleposti je táto mešita tiež známa svojou historickou hodnotou a je považovaná za jednu z najstarších a najväčších mešít v juhovýchodnej Ázii.

Mešita Sixty Dome sa nachádza v hlavnom meste Bangladéšu Dháke, v okrese Bagerhat. Bola postavená v roku 1459 počas panovania Sultanáta Bengal. Jej výstavba trvala takmer 15 rokov a bola dokončená počas vlády sulána Nasira Mahamuda. Mešita je postavená zo škálovitých múrov z pálených tehál, ktoré sú známe ako „gombúže“, čo znamená hrnčiarstvo v bangladéščine. Tieto múry viazali tehly pomocou múdrej konštrukcie bez akýchkoľvek spojovacích materiálov.

Jeden z najvýraznejších prvkov tejto mešity sú jej šesťdesiat gombúzov, čo je, ako už názov naznačuje, výnimočné. Druhým významným prvkom je jej veľkosť. Mešita Sixty Dome je jednou z najväčších mešít v Bangladéši a jej interiér dokáže pojať až 10 000 ľudí naraz.

Okrem svojej architektúry ma Sixty Dome Mosque aj historický význam. Slúžila ako centrum náboženského života pre miestnych obyvateľov a bola miestom náboženských osláv a sviatkov. Dodnes ktokoľvek navštívi túto mešitu, môže vidieť jej nádhernú architektúru a vypĺňať sa pokojom a oddaným duchom miesta.

Mešita Sixty Dome bola vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo UNESCO v roku 1983 a od tej doby sa stala jednou z najznámejších turistických atrakcií v Bangladéši. Turisti zo všetkých kútov sveta prichádzajú obdivovať túto historickú pamiatku a poznať richajúcu históriu Bangladéša.

Aj keď Sixty Dome Mosque je známa svojou nádhernou architektúrou a veľkoleposťou, jej zachovanie je neustálym problémom pre miestnych. Vzhľadom na vplyv počasia, vlhkosti a spôsob využívania, múry by mohli byť ohrozené. Práve preto bola vykonaná rekonštrukcia na zachovanie tejto historické pamiatky a zároveň prispôsobila túto pamiatku aj pre turistov a návštevníkov.

Mešita Sixty Dome je naozaj jedinečnou pamiatkou v Bangladéši. Jej nádherná architektúra, historická hodnota a pôsobivú prítomnosť sú dôkazom bohatstva a záujmu o kultúru tejto krajiny. Ak navštívite Bangladéš, nezabudnite si túto mešitu vychutnať a obdivovať úžasnú krásu tohto historického zázraku.


Ubytovanie Bangladéš Sixty Dome Mosque


Sixty Dome Mosque, známa aj ako Shat Gambuj Mosque, je jedným z najvýznamnejších historických pamiatok v Bangladéši. Táto starobylá mešita sa nachádza v Bagerhate, mestečku v južnom Bangladéši a je považovaná za jedno z najkrajších príkladov islamskej architektúry v krajine.

Postavená v roku 1442 sultánom Nasírom Múhammadom, Sixty Dome Mosque zaujíma miesto na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jej názov je odvodený od šesťdesiatich kupolí, ktoré zdobia strechu mešity. Vzhľadom k svojej architektonickej kráse a historickému významu je táto mešita príťažlivým cieľom pre turistov a návštevníkov z celého sveta.

Sixty Dome Mosque sa nachádza v obklopení zelených polí a sadov, čo jej dodáva pokojnú a pôsobivú atmosféru. Je postavená z červených tehál a jej dizajn je kombináciou moslimskej a tureckej architektonickej školy. Interiér mešity je zdobený vzorami, arabeskami a koránovými citátmi.

Centrálna mešita je obklopená omietanými múrmi so sedadielmi na modlitbu. Hlavná geodetická budova je stavaná v cvne a nemyvé, sólovane sa nachádza na zemi a je výklenok na vírzy či studnička stojaci v centrum mešity. Kupoly sú vyrobené zo skla, čo pridáva jemnú a mystickú atmosféru vnútorného priestoru. Kupoly sú spojené medzi sebou oblúkmi, ktoré dávajú mešite charakteristický vzhľad.

Okrem svojej architektonickej krásy, Sixty Dome Mosque poskytuje nezabudnuteľný pohľad do histórie Bangladéša. Táto mešita bola centrom moslimskej kultúry a náboženskej aktivity v odbdobí, keď Bangladéš bola pod múrmi sultánov. Jej konštrukcia bola dokončená v čase, keď Európa začala objavovať svoj vplyv na globálnej nijakosti.

Sixty Dome Mosque je miestom, ktoré každý návštevník Bangladéšu musí vidieť. Jeho jedinečnosť, krása a historický význam ho robí jedným z najvýznamnejších architektonických skvostov v ázijskom kontinente. Ak ste zvedaví na islamskú kultúru a históriu, potom nezmeškajte túto úžasnú pamiatku pri svojej návšteve Bangladéša.


Tisíce nadšených zákazníkov

Najrozšírenejšia online ponuka leteniek

Zabezpečenie najnižšej ceny

Výhodné ceny leteniek

Zabezpečte si najlacnejšie letenky do miest, ktoré vás prekvapia svojou krásou alebo podivnosťou.

Preskúmať letenky