Prechádzanie sa po nákupnom centre

Prechádzanie sa po nákupnom centre je formou cvičenia, počas ktorého ľudia chodia alebo sa prechádzajú cez zvyčajne dlhé chodby nákupných centier. Mnohé centrá otvárajú už veľmi čoskoro, aby sa ľudia mohli prechádzať od obchodu k obchodu. Mnohí sa rozhodnú vymeniť chodenie v prírode za chodenie po nákupnom dome, pretože vnútorné prostredie je pohodlné a máte ľahký prístup k zariadeniam, ako sú lavičky, toalety a vodné fontány. Čisté a rovné povrchy poskytujú aj bezpečné prostredie pre chôdzu – centro planchado.

Prechádzka v obchodoch sa uskutočňuje individuálne, v skupinách alebo ako súčasť organizovaného programu pre prechádzanie sa nákupným centrom. V Spojených štátoch je tento druh prechádzky obzvlášť populárny medzi staršími občanmi. Mnohí chodci v obchodoch uvádzajú kamarátstvo na prechádzky v skupinách.

Mnohé nákupné strediska aktívne podporujú prechádzku ich strediskom so špeciálnymi zľavami a výhodami. Majitelia nákupných stredísk považujú tieto prechádzky za prínosné z niekoľkých dôvodov. Po chôdzi môžu športujúci v obchodoch zostať a nakupovať v nich alebo sa ďalej len tak prechádzať po budove, čím sa zvýši návštevnosť nákupného centra. Programy na prechádzky v centrách poskytujú dobrú, často bezplatnú publicitu majiteľom obchodov.

Napriek výhodám, ktoré prinášajú účastníci týchto prechádzok, ktorí sa podieľajú na aktivite a výhodách, ktoré vnímajú majitelia nákupných stredísk, existujú aj určité nevýhody pre majiteľov nákupných stredísk. Skoré otváranie obchodov v ranných hodinách tiež zasahuje do schopnosti čistiaceho personálu vyčistiť, pretože sa musia vyhnúť chodcom počas tohto času, ktorý by inak využili na jednoduché upratovanie v budove, v ktorej nikto nie je.

Veľa lekárov povzbudzuje ľudí, najmä starších, aby šli do nákupného centra – nie nakupovať, ale sa prejsť. Rezká chôdza bola spojená s mnohými zdravotnými výhodami vrátane zníženého rizika vzniku cukrovky, srdcových chorôb, mŕtvice a niektorých druhov rakoviny. Podobne ako iné fyzické aktivity môže zlepšiť náladu, pomôcť Vám lepšie spať, zlepšiť alebo prinajmenšom pomôcť zachovať kognitívne funkcie, zvýšiť energiu a má výhody aj pre kosti. Chôdza nepotrebuje žiadne špeciálne vybavenie a môže byť vykonávaná ľuďmi všetkých vekových skupín a kondícií, vrátane tých s artritídou alebo inými fyzickými obmedzeniami, pretože nezaťažuje kĺby. Za týždeň by ste mali absolvovať aspoň 150 minút rýchlej chôdze (alebo iného stredne intenzívneho cvičenia).

Výhodou chodenia v nákupných centrách je aj to, že sú klimatizované. V obchodných centrách nie je dážď ani sneh, a sú klimatizované v horúce a vlhké dni, keď nemôžete cvičiť vonku. Sú bezpečné a dobre osvetlené. Nie je potrebné obávať sa vytknutia členku. Bezpečnostné stráže a kamery, ako aj prítomnosť iných ľudí, ich robia bezpečnejšími ako sú dnes mnohé štvrte.
Môžete sa tu prechádzať zadarmo a poskytujú veľa občerstvenia: lavice na odpočinok, vodné fontány, záchody a zdravotnícke zariadenia (vrátane defibrilátorov) pre mimoriadne situácie. Ich rovná plocha je vhodná pre začínajúcich chodcov, zatiaľ čo viacúrovňové nákupné centrá poskytujú veľa možností na prechádzanie sa po schodoch. Niektoré centrá organizujú pešie programy vedené profesionálmi v oblasti fitnes. Jedna slučka cez nákupné stredisko môže pokrývať vzdialenosť kdekoľvek od štvrtiny kilometra až po viac ako jeden kilometer.

Avšak zástancovia a milovníci prechádzok v prírode budú argumentovať, že neposkytujú rovnaké „prírodné“ nastavenie ako park alebo pláž. Chôdza v prírode pomáha znížiť stres a znižovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak, a to viac ako mestská chôdza.