Nakupovanie – záľuba dnešných ľudí

V akomkoľvek čase navštívite prakticky akékoľvek nákupné centrum, vždy sú v ňom ľudia. Človek má občas pocit, že už vlastne ani nemajú čo nakupovať, ale vždy je tu asi čo. Život ľudí sa predsa dnes odohráva v nákupných centrách. Takéto centrá totižto pre ľudí poskytujú okrem možnosti nakúpiť, aj možnosť kultúrne či športovo sa vyžiť. Nájdete v nich detské ihriská a reštaurácie. No radosť žiť v takomto svete. Prídete pre pečivo a zažijete deň, ktorý ste si možno ani nepredstavovali.

Bez akejkoľvek falše však treba povedať, že nákupné centra ľuďom v mnohom skutočne zľahčujú život. Na jednom mieste zaobstaráte skutočne množstvo vecí. V nákupnom centre nájdete banku, poštu, obchody s oblečením ako aj obchody s potravinami, posilňovne, kino a nakoniec ešte aj detské ihrisko, ktoré je vynikajúce nie len v škaredom počasí. Niet sa teda čo diviť, že si ľudia svoje dni spestrujú práve na takomto mieste. A keď sa tu zrazu stane, že nákupne centrum zavrú, ľudia zbesnejú a utekajú nakupovať do okolitých krajín. A predsa netreba! Tak ako sme si zvykli na obchody pod jednou strechou, zvykneme si, že sa obchody počas sviatkov zavrú choisir une machine a café expresso.

Akákoľvek je naša/Vaša záľuba v nakupovaní veľká, dá sa určite bez obchodov zaobísť. A všetci si to uvedomujeme a len mizivé percento ľudí skutočne ide v čase voľna alebo nášho sviatku reálne nakupovať, napríklad do Rakúska. Treba si však uvedomiť, že množstvo ľudí v nákupnom centre má napríklad akési vysunuté pracovisko. Teda vysvetlím, kaviareň, alebo reštauráciu kde si dohaduje schôdzky, napríklad so svojimi potencionálnymi klientami. Čiže takýto človek nie je predsa v tej kaviarni len zo záľuby, ale kvôli práci. A čo všetci športovci v posilňovni, tí tam tiež nie sú kvôli nakupovaniu. A mnoho ďalších potencionálnych návštevníkov, ktorí sú tam z čisto úplne praktických dôvodov, ako je napríklad vybavovanie účtov, či odosielanie pošty.

Ja napríklad chodím rada do kina a práve kiná v nákupných centrách mi vyhovujú. Záujem navštevovať nákupne centrum teda nie vždy musí byť čisto záležitosťou záľuby na nakupovaní. Nie, že by takáto záľuba neexistovala a vec sa ma skutočne tak, že určite existuje. Za tzv. záľubou v nakupovaní však nebude stáť len výstavba nákupných centier. Chorobne nakupujúci by si určite našli aj inú cestu. Ja osobne poznám minimálne dvoch ľudí, ktorých najobľúbenejšou činnosťou je nakupovanie meilleure cafetiere broyeur.

Ani jeden z nich nepovažuje za dôležité miesto, kde pôjde nakupovať, a čo tam bude nakupovať, hlavné je totiž to to, aby nakupoval. A obom týmto mojím známym postačí aj malý stánok, v ktorom si môžu kúpiť niečo malé a pekné. Dokonca kľudne postačí aj nákup v lekárni. Nie som si však istá, či v tomto prípade stále hovoríme len o záľube alebo už sme pri závislosti na nakupovaní. Jedno, a to hlavne čo som chcela povedať (hlavne napísať) je, že na vine tomu, že ľudia trávia množstvo svojho voľného času v nákupnom centre nebude isto len ich povrchnosť, ale úplná banálna a jednoduchá praktickosť. Mnohý nakupujúci sú stále, aj napriek tomu, že navštevujú tieto kolosy, iba ľudia športujúci, navštevujúci prírodu a dokonca čítajúci mnohé knihy.