Nákupný zhon pred Vianocami

Na jednej strane je tu radosť z toho, že prichádzajú sviatky pokoja a radosti, na strane druhej je tu stres z toho, že či všetko stihneme v termíne a hlavne perfektne. Hlavne, keď do rodiny prídu deti, stávajú sa Vianoce pre rodičov zodpovednosťou a povinnosťou, samozrejme v najlepšom slova zmysle. Lebo akú krajšiu povinnosť môže človek mať ako starať sa o kúzelné Vianoce pre svoje deti. Lenže zaobstarať kúzelné Vianoce znamená, čo to nakúpiť. Hlavnou zásadou pre odbremenenie sa zo stresu je nakupovať v niekoľko mesačnom predstihu. Dať si určitý čas na rozmyslenie, na prípravu a na nákupy je určite dôležité. Rovnako tak ak začnete s nákupmi na Vianoce skôr, máte dobrú možnosť si financie ako tak rozdeliť. Váš rozpočet to tak nepotrápi, ako keď nakupujete počas jedného mesiaca, teda toho Vianočného. Ďalšia zásada pred Vianocami, ktorá nás odbremení od stresu je určenie si receptov a Vianočného menu. Vo väčšine Slovenských rodín sa však ctia tradície a Vianočné menu je zväčša nemenné. Takže táto úloha zostavovania menu je relatívne jednoduchá. Kúpiť kapra, zemiaky, kde tu šošovicu, inde kapustu. A pečenie koláčov? Niekde z radosti, inde z povinnosti, ale každopádne v každej rodine koláče na Vianočnú hostinu treba (impresoras baratas).

Odkedy mám napríklad dcéru sa mi pohľad na pečenie z povinnosti zmenil na pečenie pre radosť, nakoľko mi s pečením vždy pomáha dcéra. Čo je však zložitejšie je vybrať tie správne darčeky. Niekedy je naozaj ťažké byť kreatívny, najmä čo sa týka dospelých členov rodiny, ktorý zväčša na otázku čo by si pod stromčekom želali, odpovedajú, že asi nič, pretože nič nepotrebujú. Predsa len deti si svoj darček často vypýtajú od Ježiška, čo nám pri nakupovaní nie málo pomôže.

Mne tiež napríklad pred stresovým kolapsom pomohol internet a nakupovanie cez neho, hlavne keď som mala 9 mesačnú dcéru sa mi z domu nakupovalo najlepšie. Žiadne tlačenice v obchode, žiadne čakanie v rade ani žiadne prehrabávanie sa v kopách oblečenia a žiadne nervózne predavačky. Mne tie nákupy cez internet pred Vianocami proste zavoňali a musím priznať, že odvtedy ich využívam častejšie nielen pred sviatkami. Dokonca sa mi páči aj nakupovanie potravín cez internet, ktoré som už niekoľkokrát využila. Je to rýchle, bezpečné a pohodlné.

Určite však nezabúdajte na svoj rozpočet. Platí to rovnako pri nakupovaní potravín ako aj pri nakupovaní darčekov. Nech Vás nepredbehnú emócie a túžby pred racionálnym zvážením stavu Vášho predvianočného a povianočného účtu. Nákupy si naozaj zvážte, ak sa poznáte a viete, že by ste si uleteli a máte nával túžby kúpiť všetko a potešiť všetkých, nechoďte na nákupy sama. Nebojte sa darovať vlastnoručne vyrobené darčeky.

Hlavné je uvedomiť si, že sviatky pokoja nie sú o peniazoch a hojnosti, ale o rodine a pohode. Myslite na to, keď sa dostanete do stavu úzkosti a nespokojnosti, že niečo nemáte alebo nestihnete kúpiť. Pred štedrou večerou choďte navštíviť nemocnicu, detský domov, alebo stany pre ľudí bez domova. Možno Vás to na chvíľu prinúti uvedomiť si, že vlastne všetko máte. Lebo keď máte zdravie, rodinu a strechu nad hlavou máte vlastne všetko a to nie len počas Vianoc.