Herné konzoly

Herná konzola je elektronické, digitálne alebo počítačové zariadenie, ktoré produkuje vizuálny obraz na zobrazenie videohry, ktorú môže hrať jeden alebo viacerí ľudia. Výraz sa používa predovšetkým na odlíšenie zariadenia určeného primárne na to, aby ho hráči mohli používať na hranie videohier, na rozdiel od herných počítačov alebo domácich počítačov. Zvyčajne sa skladá zo zariadenia s videohrami a herného ovládača.

K dispozícii sú rôzne typy herných konzol, vrátane domácich herných konzol a prenosných herných konzol. Hoci Ralph Baer vyrobil prvú hernú konzoly už v roku 1966, trvalo takmer desať rokov, kým sa hra Pong stala bežnou súčasťou obývacích izieb ľudí. Vďaka vývoju v 90. rokoch minulého storočia sa herné konzoly rozšírili o ďalšie funkcie, ako sú DVD prehrávače, prehrávače diskov Blu-ray, webové prehliadače, set-top boxy a ďalšie.

Prvé videohry sa objavili v 60. rokoch a boli hrané na masívnych počítačoch pripojených k vektorovým displejom, nie k analógovým televízorom. V roku 1972 vyšla Magnavox Odyssey, prvá domáca herná konzola, ktorá mohla byť pripojená k televízoru decespugliatore professionale. Magnavox nahradil dizajn spínača so samostatnými kazetami pre každú hru. Hoci Baer navrhol nápad pre kazety, ktoré by mohli obsahovať nové komponenty pre nové hry, konzoly vydané spoločnosťou Magnavox slúžili rovnako ako prepínače a umožnili hráčom vybrať si zo vstavaných hier Odyssey.

Druhá koncová konzola, Odyssey 200, bola vydaná a umožňovala hranie hier až štyrom hráčom. Všetky nové konzoly ponúkali rôzne hry, medzi ktoré už nepatrili iba stolné hry. V nasledujúcich rokoch na trhu vydali mnohé spoločnosti podobné konzoly. Ale teraz dosť o histórií konzol. V dnešnej dobe sa okrem obvyklých hardvérových vylepšení konzoly ôsmej generácie zameriavajú na ďalšiu integráciu s inými médiami a zvýšenú konektivitu. Wii U predstavil hybridný ovládač, ktorého funkcie zahŕňajú možnosť rozšírenia reality v hrách. PlayStation 4 je konzolou ôsmej generácie od spoločnosti Sony, ktorá obsahuje tlačidlo na zdieľanie, za účelom prehrávania obsahu videohier medzi zariadeniami, ktoré boli vydané 15. novembra 2013. Spoločnosť Microsoft vydala svoju konzolu novej generácie Xbox One 22. novembra 2013. Dňa 3. marca 2017 decespugliatore elettrico in Italia, po zlom predaji Wii U, Nintendo vydala konzolu Nintendo Switch. Jedná sa o hybridnú konzolu, ktorá sa skladá z tabletu s ovládačmi, ktoré môžu byť použité ako aj pre mobilné zariadenie alebo pripojené k televízoru prostredníctvom doku.

Herné systémy v ôsmej generácii tiež čelili rastúcej konkurencii zo strany platforiem mobilných zariadení, ako sú telefóny Apple a rôzne zariadenia s operačným systémom Android. Odhaduje sa, že zhruba štvrtina svetovej populácie vlastní aspoň jeden smartfón. Rozširovanie nízkorozpočtových hier pre tieto zariadenia, napríklad Angry Birds s viac ako 2 miliardami stiahnutí, predstavuje novú výzvu pre klasické herné systémy. Napriek zvýšenej konkurencii, hlavný výrobcovia konzol mali silné štarty v predaji. K 6. decembru 2016 sa predalo viac ako 50 miliónov konzol PlayStation 4 na celom svete a 10 miliónov jednotiek Xbox One.

Nintendo 3DS je prenosná herná konzola vyrobená spoločnosťou Nintendo. Je to nástupca Nintendo DS. Zariadenie dokáže premietnuť stereoskopické 3D efekty bez použitia 3D okuliarov alebo akéhokoľvek ďalšieho príslušenstva. Systém 3DS konkuroval ručnému počítaču Sony PlayStation Vita. PlayStation Vita je vrecková herná konzola vyvinutá spoločnosťou Sony. Ručné zariadenie má dotykový displej a podporuje Bluetooth, Wi-Fi a voliteľne 3G.