Ako kúpiť správne detské topánky

Trh s detským tovarom je naozaj preplnený mnohým módnym ako aj funkčným tovarom. Ak sa rodič rozhodne, že pre svoje dieťa niečo potrebuje, určite si to dokáže zaobstarať. Samozrejme všetko niečo stojí. Dnes sa však nebudeme baviť len o cene topánok, ale najmä ortopedických odporúčaniach pri výbere detských topánok. Na to aby bola noha zdravá, je nutné, aby sa jej venovalo. Hlavné je, aby sa jej venovalo od detstva. V súčasnosti existuje trend zdravia a zdravej chôdze na čo zareagovali mnohí návrhári obuvi (macchina caffè nespresso offerta). Ortopédi a mnohý odborníci z lekárskej oblasti radia, že správna topánočka by mala kopírovať tvar detskej nohy. Kým dieťa začne chodiť má preň topánka iba termoregulačnú funkciu. Detská topánka by mala byť ohybná a to najmä tam, kde sa noha pri chodení najviac ohýba, čo je zvyčajne pri prstových kĺboch a okolitých miestach. Tvrdá podložka topánky môže zvyšovač pocit únavy u dieťaťa a zároveň narušiť jeho pohodlie počas chôdze a zaručený zdravý vývoj chodidla. Podrážka alebo tiež nazývaná podošva by taktiež nemala byť veľmi mäkká, ale ani moc tvrdá. Jednoducho povedane má mať dobré tlmiace vlastnosti, ktoré nespôsobujú nepríjemné pocity počas chôdze.

Pri výbere topánky treba dbať na správnu veľkosť, preto je dôležité, aby si dieťa topánku vyskúšalo. Nechajte ho po predajni kľudne prejsť, aby ste vedeli či mu topánka správne sedí. Z tohoto dôvodu je lepšie, keď tovar nekupujete cez internet. Dieťa by si malo topánku skúšať po stojačky. Pri dieťati sa odporúča, aby topánka bola aj o 1cm väčšia. Rovnako tak dbáme aj na šírku nie len na dĺžku. Topánka by nemala byť ani príliš široká, ale ani príliš úzka. Znovu to ako je topánka široká zistíte, až keď si ju naše dieťa vyskúša. Pre zdravé chodidlo odborníci radia čím je topánka ľahšia, tým je to pre detskú chôdzu lepšie. Netreba zabúdať ani na strih, preferujeme nízku členkovú obuv. To či bude na zips alebo šnurovanie je skôr vec dizajnu. To či sa nožičky vyvíjajú správne by sme mali pravidelne kontrolovať.Určite ich treba prezrieť aj zblízka či neuvidíme nejaké otlaky alebo iné útvary na koži výrastky, začervenanie alebo tlakovú bolestivosť montalatte. Pre správny rozvoj chodidiel je ale rovnako dôležité, aby sme deti občas nechali chodiť bosé. Teda hlavne tam, kde je to pre nich bezpečné. Pozitívne pôsobí na nohy trávnik, piesok, pláž alebo štrkový povrch.

Nezabúdajte však na to, že pre nohy je dôležitý aj materiál. Vhodné materiály sú prírodná useň, či textil. Tieto materiály majú lepšiu schopnosť pohlcovať pot. Zvyčajne sa detské nôžky zvyknú potiť viac ako nôžky dospelé. Hore spomenutý materiál je tiež schopný sa lepšie nohe prispôsobiť. Ortopédi neodporúčajú, aby deti nosili obnosené topánky po svojich súrodencoch. Noha sa totižto tvaruje a topánku opotrebuje. Dobrým znakom, že ste vybrali správne je spokojné a šťastné dieťa. Dieťa musí vedieť či ho topánočka tlači a či mu je v nej pohodlne.